The conductivity of 0.20 mol `L^(-1)` solution of KCI is `2.48xx10^(-2)S cm^(-1)`. Calculate its molar conductivity and degree of dissociation `(alpha
The conductivity of 0.20 mol `L^(-1)` solution of KCI is `2.48xx10^(-2)S cm^(-1)`. Calculate its molar conductivity and degree of dissociation `(alpha)`. Given `lambda_((K^(+)))^(@)=73.5 S cm^(-2)mol^(-1)and lambda_((CI^(-)))^(@)=76.5 mol^(-1)`
`lambda_((K^(+)))^(@)=73.5 S cm^(-2)mol^(-1)and lambda_((CI^(-)))^(@)=76.5 mol^(-1)`
5 views
1 Answers
Correct Answer - `Lambda_(m)^(c )=124" S cm^(2) mol^(-1) ; a=0.82`
Molar conductivity `(Lambda_(m))=(1000xxk)/(M)=(1000xx(2.48xx10^(-2)" S " cm^(-1)))/((0.20" mol cm"^(-3)))=124" S " cm^(2) mol^(-1)`
Degree concetration `(alpha)=(Lambda_(m))/(Lambda_(m)^(alpha))=((124" S "cm^(2)mol^(-1)))/((150" S " cm^(2) mol^(-1)))=0.82`
5 views
Answered