Calculate e.m.f. of the following cell at 298 K,
`2Cr(s)+3Fe^(2+)(0.1 M) to 2Cr^(3+)(0.01 M)+3Fe(s)`
`("Given" : E_((Cr^(3+)//Cr))^(@)=-0.74" V ", E_((Fe^(2+)//Fe))^(@)=-0.44" V ")`

5 views

1 Answers

Correct Answer - `0.3098 " V "`
`E_(cell)^(@)=E_(cathode)^(@)-E_(anode)^(@)=(-0.44)-(-0.74)V=0.30" V"`
`E_(cell)=E_(cell)^(@)-(0.0591)/(n)"log"([Cr^(3+)]^(2))/([Fe^(2+)]^(3))`
`=0.30-(0.0591)/(6)"log"((0.01)^(2))/((0.1)^(3))`
`=0.30-(0.0591)/(6)("log "10^(-1))=0.30-((-0.0591)/(6))`
`=0.30+0.098=0.3098" V "`.

5 views

Related Questions