When simple interest is charged a certain principle amounts to Rs. 7400 in 4 years and Rs. 9200 in 7 years.
When simple interest is charged a certain principle amounts to Rs. 7400 in 4 years and Rs. 9200 in 7 years. Then the rate of interest is …………………….
A) 6%
B) 18%
C) 14%
D) 12%
2 Answers
Correct option is (D) 12%
Let principal amount be Rs x and rate of interest be R%.
Given that total amount after applying simple interest on principal amount in 4 years is Rs 7400 & in 7 years Rs 9200.
\(\therefore\) \(x+\frac{4xR}{100}=7400\) __________(1)
and \(x+\frac{7xR}{100}=9200\) __________(2)
From (1), we obtain
xR = 25 (7400 - x)
\(\Rightarrow\) xR = 185000 - 25x __________(3)
Then from (2) & (3), we get
\(x+\frac{7(185000 - 25x)}{100}=9200\)
\(\Rightarrow\) 4x + 51800 - 7x = 36800 (Multiplying both sides by 4)
\(\Rightarrow\) -3x = 36800 - 51800
\(\Rightarrow\) -3x = -15000
\(\Rightarrow x=\frac{-15000}{-3}=5000\)
Then from (3), we get
5000R = 185000 - 125000
\(\Rightarrow\) 5000R = 60000
\(\Rightarrow R=\frac{60000}{5000}=\frac{60}{5}=12\)
Hence, rate of interest is 12%.