The ratio of the radius and height of a cylinder is 3 : 2. The radius is 21 cm, then Lateral Surface Area (LSA) = ……… cm2

A) 2043 

B) 1949 

C) 1848 

D) 1948

4 views

2 Answers

Correct option is: C) 1848

Given that \(\frac rh = \frac 32 \) and r = 21 cm

\(\therefore\) h = \(\frac 23 r = \frac 23 \times 21 = 14 \, cm\) 

\(\therefore\) LSA of cylinder = \(2 \pi rh\)

\(2 \times \frac {22}7 \times 21 \times 14 = 44 \times 42= 1848 \, cm^2\)

Hence, the lateral surface area of cylinder is 1848 \(cm^2\)

4 views

Correct option is: C) 1848

4 views

Related Questions