Total Surface Area of a cube whose side is 0.5 cm is …………

A) 1/4 cm2

B) 1/8 cm2

C) 3/4 cm2

D) 3/2 cm2

4 views

2 Answers

Correct option is: D) \(\frac{3}{2}\) \(cm^2\)

Given that side of the cube is a = 0.5 cm

\(\therefore\) TSA of the cube = 6 \(a^2 = 6 \times (0.5)^2 = 6 \times 0.25 = 1.5 cm^2 = \frac 32 cm^2\)

4 views

Correct option is: D) \(\frac{3}{2}\) cm2

4 views