The energy required to stop ejection of electrons from a Cu plate is `0.24` eV.Calculate the work function Cu when a radiation of wavelength `lambda =
The energy required to stop ejection of electrons from a Cu plate is `0.24` eV.Calculate the work function Cu when a radiation of wavelength `lambda = 250` nm strikes the plate.
A. 24.3 eV
B. 24 eV
C. 4.65 eV
D. 4.95 eV
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
Energy of Photon =work function + K.E. =work function + `eV_0`…(1)
where e=electronic charge
`V_0`=Stopping potential and `eV_0` is equal to energy required to stop ejection of electron.
E/photon =hc/`lambda`
`=(6.626xx10^(-34)xx3xx10^8)/(253.7xx10^(-9))`
`=7.835xx10^(-19)J`
`=(7.835xx10^(-19))/(1.602xx10^(-9))`eV
=4.89 eV
So, from (1),
4.89=Work function + 0.24
work function = 4.65 eV
4 views
Answered