The density (in g `mL^(-1)`) of a 3.60 M sulphuric acid solution that is 29% of acid by mass is
The density (in g `mL^(-1)`) of a 3.60 M sulphuric acid solution that is 29% of acid by mass is
A. `1.45`
B. `1.64`
C. `1.88`
D. `1.22`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
3.6 M `H_(2)SO_(4)` means `3.6xx98=352.8g` of sulphuric acid are present in 1000 mL of the solution
29.0 g of acid are present in solution = 100 g
352.8 g of acid are present in solution
`=((100g)xx(352.8g))/((29g))=1216g`
Density of solution `= ("Mass of solution")/("Volume of solution")`
`=(1216g)/(1000mL)=1.22gmL^(-1)`
4 views
Answered