The number of gram molecules of oxygen in `6.02 xx 10^(24)` CO molecules is/are
A. 10 g-molecule
B. 5 g- molecule
C. 1 g- molecule
D. 0.5 g-molecule

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
Number of oxygen atoms = Number of CO molecules `=6.022xx10^(24)`
Number of oxygen molecule
`=1//2xx"Number of oxygen atoms"`
`=1//2xx6.022xx10^(24)=3.011xx10^(24)`
Number of g-molecule of `O_(2)` molecules
`(3.011xx10^(24))/(6.022xx10^(23))=`5g-molecule

4 views

Related Questions