Which among the following is the heaviest?
A. one mole of oxygen
B. one molecule of sulphur dioxide
C. 100 a.m.u. of uranium
D. ten moles of hydrogen

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
(A) 1 mole of `O_(2) = 32g`
(B) 1 molecule of `SO_(2) = (64)/(6.02xx10^(23)g)`
`1.06xx10^(-22)g`
(C) 100 a.m.u. of U `= (1)/(6.02xx10^(23))xx100g`
`=1.66xx10^(-22)g`
(D) 10 moles of `H_(2) = 10xx2 = 20g`
(E) 44 g of `CO_(2) = 44g`
Clearly (E) is maximum.

4 views