In a test-tube, there is 18 g of glucose `(C_(6)H_(12)O_(6))` 0.08 mole of glucose is taken out. Glucose left in the test tube is
A. 0.10 g
B. 0.02 g
C. 0.10 mol
D. 3.60 g

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
Molar mass of glucose, `C_(6)H_(12)O_(6) = 180 g mol^(-1)`
18 g glucose = 0.10 mol
Moles of glucose left = 0.10-0.08 = 0.02 mol
Mass of glucose = `(0.02 mol)xx(180 g mol^(-1)) = 360g`

5 views