If 6.3 g of `NaHCO_(3)` are added to 15.0 g of `CH_(3)COOH` solution, the residue is found to weigh 18.0 g. The mass of `CO_(2)` released in the react
If 6.3 g of `NaHCO_(3)` are added to 15.0 g of `CH_(3)COOH` solution, the residue is found to weigh 18.0 g. The mass of `CO_(2)` released in the reaction is
A. 9.3 g
B. 39.3 g
C. 3.3 g
D. None of these
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`CH_(3)COOH+NaHCO_(3) to CH_(3)COONa+H_(2)O+CO_(2) uarr`
Mass of reactants = Mass of products
`6.3 g + 15.0 g= 18.0 g+` Mass of `CO_(2)`
Mass of `CO_(2) = 6.3g + 15.0g - 18.0 g = 3.3 g`
4 views
Answered