The mass of 60% HCl by mass required for the neutralisation of 10 L of `0*1` M NaOH is
The mass of 60% HCl by mass required for the neutralisation of 10 L of `0*1` M NaOH is
A. `60*8 g`
B. `21*9 g`
C. `100 g`
D. `219 g`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`underset(36.5g)(HCl)+underset(40g)(NaOH)toNaCl+H_(2)O`
Amount of NaOH to be neutralised
`=0*1xx10xx40=40g`
`:.` HCl required `= 36*5 g`
60% HCl required `= (36*5)/(60)xx100=60*8g`
4 views
Answered