The mass of `CaCO_(3)` produced when carbon dioxide is bubbled through 500 mL of `0*5 M` `Ca(OH)_(2)` will be
A. 10 g
B. 20 g
C. 50 g
D. 25 g

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`Ca(OH)_(2)+CO_(2)toCaCO_(3)+H_(2)O`
`Ca(OH)_(2) = 0*5xx500xx10^(-3)` moles
`=0*25` mol
Now 1 mole `Ca(OH)_(2)` gives `CaCO_(3) = 100g`
`0*25` mole `Ca(OH)_(2)` gives `CaCO_(3)`
`=0*25xx100=25g`

4 views