Two elements X and Y combine in gaseous state to form XY in the ratio `1:35*5` by mass. The mass of Y that will be required to reat with 2 g of X is
Two elements X and Y combine in gaseous state to form XY in the ratio `1:35*5` by mass. The mass of Y that will be required to reat with 2 g of X is
A. `7*1 g`
B. `3*55 g`
C. `71 g`
D. `35*5 g`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
1 g of X combines with Y `= 35*5 g`
`:.` 2 g of X combines with Y `= 2xx35*5 = 71 g`
4 views
Answered