Which of the following data illustates the law of conservation of mass?
Which of the following data illustates the law of conservation of mass?
A. 56 g of CO reacts with 32 g oxygen to produce 44 g of `CO_(2)`
B. 1.70 g of `AgNO_(3)` reacts with 100 mL of 0.1 MHCl to produce 1.435 g of AgCl and 0.63 g of `HNO_(3)`.
C. 12 g of C is heated in vaccume and on cooling there is no change on mass.
D. None of the above.
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
Total mass of reactants
`=1*70+(100xx0*1xx10^(-3)xx36*5)`
`=2*065 g`
Mass of products `=0*63+1*435=2*065g`
Hence, law of conservation of mass is proved.
5 views
Answered