Light travels with a speed of `3xx10^(8) m s^(-1)`. The distance travelled by light in 1 femto second is
Light travels with a speed of `3xx10^(8) m s^(-1)`. The distance travelled by light in 1 femto second is
A. `0*03 mm`
B. `0*003 mm`
C. `3 mm`
D. `0*0003 mm`
5 views
1 Answers
Correct Answer - D
`S=Cxxt=(3xx10^(8)ms^(-1)xx(10^(-15)s)`
`=3xx10^(-7)m`
`=3xx10^(-7)xx10^(3)mm = 3xx10^(-4)mm`
`=0*0003 mm`
5 views
Answered