`pK_(a)` of `CH_(3)COOH` is 4.74 . The pH of 0.01 M `CH_(3)COONa` IS
`pK_(a)` of `CH_(3)COOH` is 4.74 . The pH of 0.01 M `CH_(3)COONa` IS
A. 4.74
B. 8.37
C. 9.48
D. None of these
6 views
1 Answers
Correct Answer - B
`CH_(3)COONa` is a salt of a weak acid and strong base
`:. pH =7+(1)/(2)[pK_(a)+log C]`
`=7+(1)/(2)[4.74+log 0.01]`
`=7+(1)/(2)[4.74-2]=8.37`
6 views
Answered