Given that
`CH_(4)(g) +360 kJ rarr C(g) +4H(g)`
`C_(2)H_(6)(g) +620 kJ rarr 2C(g) +6H(g)`
The value of `C-C` bond enegry is
A. `260 kJ mol^(-1)`
B. `180 kJ mol^(-1)`
C. `130 kJ mol^(-1)`
D. `80 kJ mol^(-1)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
From `1st` eqn. `DeltaH_(C-H)=(360)/(4)=90 kJ mol^(-1)`
From `2nd` eqn. `6DeltaH_(C-H)+DeltaH_(C-C)=620 kJ`
`DeltaH_(C-C)=620-6DeltaH_(C-H)`
`=620-6xx90=80 kJ mol^(-1)`

4 views

Related Questions