If equivalent conductance of 1 M benzoic acid is 12.8 `ohm^(-1) cm^(2)` and if the conductance of benzoic ion and `H^(+)` ion are 42 and 288.42 `ohm^(
If equivalent conductance of 1 M benzoic acid is 12.8 `ohm^(-1) cm^(2)` and if the conductance of benzoic ion and `H^(+)` ion are 42 and 288.42 `ohm^(-1)` respectively, its degree of dissociation is
A. 0.39
B. 0.039
C. 0.0035
D. 0.00039
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
`(^^_(C_(6)H_(5)COOH)^(@))=lambda_(C_(6)H_(5)COO^(-))^(@)+lambda_(H^(+))^(@)`
`=42+288.42=330.42`
`alpha=(^^_( m)^(@))/(^^_( m)^(@))=(1 2.8)/(330.42)= 0.03 9=3.0%`
5 views
Answered