Chlorophyll contains 4.8% Mg by mass. Calculate number of Mg atom in 2000 g chlorophyll (atomic weight Mg = 24) :-
Chlorophyll contains 4.8% Mg by mass. Calculate number of Mg atom in 2000 g chlorophyll (atomic weight Mg = 24) :-
A. `N_A`
B. `2N_A`
C. `4 N_A`
D. `6 N_A`
7 views
1 Answers
Correct Answer - C
100 g chlorophyll `to` 4.8 g Mg
2000 g Chlorophyll `to 4.8/100xx2000` = 96 g Mg
Number of Mg atoms = Moles x `N_A`
`="Mass"/"Molar mass" xx N_A`
`=96/24xxN_A`
`=4N_A`
7 views
Answered