The temperature of sun is 5500 K and it emits maximum intensity radiation in the yellow region`(5.5 xx10^(-7)m)`. The maximum radiation from a furnace
The temperature of sun is 5500 K and it emits maximum intensity radiation in the yellow region`(5.5 xx10^(-7)m)`. The maximum radiation from a furnace occurs at wavelength `11 xx 10^(-7)m` The temperature of furnace is
A. 1125 K
B. 2750 K
C. 5500 K
D. 11000 K
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`lambdam_1 T =lambdam_2 T_2 rArr 5.5 xx 10^(-7) xx 5500 = 11 xx 10^(-7)` T
T = 550 × 5 K = 2750 K
4 views
Answered