If in a galvanic cell, the cell reaction is reversed as
`Cu(s)|Cu^(2_(aq)||Zn^(2)aq|Zn`
the cell potential will be
A. 11.1V
B. `-11.1V`
C. `-1.1V`
D. `1.1V`

5 views

1 Answers

Correct Answer - c
`Cu^(2+)+2e^(-)rarrCu,E^(@)=+0.337V`
`Zn^(2)++2e^(-)rarrZn,E^(@)=-0.763V`
In the cell `Cu|Cu^(2+)||Zn^(2+)||Zn`
`E_("cell")=E_("cathode")^(@)-E_("anode")^(@)`
`=-0.763(+0.337)=-1.10`

5 views