Calculate the degree of dissociation of 0.02 M acetic acid at 298K, given that
`lambda_(CH_(3)COOH)=11.7ohm^(-1)cm^(2)"mol"^(-1)`
`lambda_((CH_(3)COO^(-)))=40.9ohm^(-1)cm^(2)"mol"^(-1)`
`lambda(H^(+))^(@)=349.1ohm^(-1)cm^(2)"mol"^(-1)`
A. 0.06
B. 0.015
C. 0.03
D. 0.09.

6 views

1 Answers

Correct Answer - C
`DeltaG^(@)=-nFE^(@)=-2xx96500xx(-0.76)`
`=146680J=146.68kJ`.

6 views

Related Questions