In the disproportionation `3HClO_(3)rarrHClO_(4)+Cl_(2)+2O_(2)+H_(2)O` the equivalent mass of the oxidising agent is (molar mass of `HClO_(4) = 84.45`)
A. 16.89
B. 32.22
C. 84.45
D. 28.15

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`overset(+5)(2HClO_(3))rarroverset(+7)(HClO)+overset(0)(Cl_(2))+2O_(2)+H_(2)O`
Since O.N of Cl decreases from +5 in `HClO_(3)` to zero in `Cl_(2)` therefore, `HClO_(3)` acts as the oxidising agent. In other words, O.N decreases by 5 and the equivalent mass of oxidising agent Mol mass/5 = 84.45/5 = 16.89.

5 views

Related Questions