The electrostatic force on a small sphere of charge `0.4 muC` due to another small sphere of charge `-0.8 muC` in air is 0.2 N. What is the distance b
The electrostatic force on a small sphere of charge `0.4 muC` due to another small sphere of charge `-0.8 muC` in air is 0.2 N.
What is the distance between the two spheres?
7 views
1 Answers
Given `q_(1)=0.4 muC , q_(2)=0.8 muC, F=0.2 N`
`=0.8xx10^(-6) C" "=0.4xx10^(-6) C`
`F=1/(4pi epsi_(0)) (q_(1)q_(2))/r^(2)`
`0.2=(9xx10^(9)xx0.4xx10^(-6) xx0.8xx10^(-6))/r^(2)`
`r^(2)=16xx9xx10^(-4)`
`r=4xx3xx10^(-2)=12xx10^(-2) m`
`:.` Distance between two charges, `r=12` cm
7 views
Answered