A 1.85 g sample of an arsic- containing pesticide was chemically converted to `AsO_(4)^(3-)` (atomic mas of As= 74.9) and titrated with `Pb^(2+)` to f
A 1.85 g sample of an arsic- containing pesticide was chemically converted to `AsO_(4)^(3-)` (atomic mas of As= 74.9) and titrated with `Pb^(2+)` to form `Pb^(3) (AsO_(4))_(2)` mL. of 0.1 M `Pb^(2+)` is required to reach the equivalence point, the mass percentages fo arsenic in the pesticide sample is closest to
A. 8.1
B. 2.3
C. 5.4
D. 3.6
4 views
1 Answers
Correct Answer - c
`3pb^(2+)+2ASO_(4)^(-3)to pb_(3)(AsO_(4))_(2)`
`n=MxxV " " n=2/3xx2xx10^(-3)`
`0.1 xx 20/1000=0.000133`
`2xx10^(-3)`
`eta_(AS)=eta_(ASO_(4)^(3-))=0.00133`
`W_(AS)=0.00133xx74.9=0.0996`
`%"of AS"= (0.0996)/1.85xx100=5.4%`
4 views
Answered