The photoelectric cut off voltage in a certain experiment is 1.5V. What is the maximum kinetic energy of photoelectrons emitted? `e=1.6xx10^(-19)C`.
The photoelectric cut off voltage in a certain experiment is 1.5V. What is the maximum kinetic energy of photoelectrons emitted? `e=1.6xx10^(-19)C`.
A. 2.4 eV
B. 1.5 eV
C. 3.1 eV
D. 4.5 eV
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
(b) : Here, `V_(0)=1.5V`,
Maximum kinetic energy `=eV_(0)=1.5eV`
4 views
Answered