i) `AgCl_((S)) + e^(-) to Ag_((S)) + Cl_((aq))^(-) E^(@) = 0.22` V .
ii) `Ag_((aq)) e^(-) to Ag_((S)) , E^(@) = - 0.8 V`
then SRP for the reaction is
`AgCl_((S)) to Ag_((aq))^(+) + Cl_((aq))^(-) ` is
A. 1.20 V
B. `-1.20` V
C. `0.58` V
D. `+ 0.58` V

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`AgCl_((S)) + e^(-) to Ag_((S)) + Cl_((aq))^(-) E^(@) = 0.22` V
`Ag_((aq))^(+) + e^(-) to Ag_((S)) E^(@) = -0.8 ` V
`therefore` Hence for the overall reaction
`AgCl_((S)) to Ag_((aq))^(+) + Cl_((aq))^(-) ` is = `0.22 - 0.80 = -0.58` V

5 views

Related Questions