A solution containing 10 mole of ethylene glycol dissolved in 1000 g of water (`K_(f) = 1.86 K "molality^(-1)` will freeze at:
A solution containing 10 mole of ethylene glycol dissolved in 1000 g of water (`K_(f) = 1.86 K "molality^(-1)` will freeze at:
A. 273 K
B. 2.544 K
C. 254.4 K
D. 25.44 K
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
`Delta T_(f)= "molality" xx K_(f) = 10 xx 1.86 =18.6`
`Delta T_(f) = T^(@) - T rArr T=0 - 18.6`
`=-18.6^(@) + 273 K = 254.4 K`
5 views
Answered