A closely wound solenoid of 1000 turns and area of cross-section `2xx10^(-4)m^(2)` carries a current of 1A.It is placed in horizontal axis at`30^(@)`
A closely wound solenoid of 1000 turns and area of cross-section `2xx10^(-4)m^(2)` carries a current of 1A.It is placed in horizontal axis at`30^(@)` with the diretion of uniform magnetic field of 0.16 T.Magnetic moment of solenoid and torque experienced by the solenoid due to the field are
A. `0.1 Am^(2)`,0.016 Nm
B. `0.2Am^(2)`,0.026 Nm
C. `0.2 Am^(2)`,0.016Nm
D. `0.4 Am^(2)`,0.116Nm
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
(i)Magnetic moment of solenoid =IA
For n turns,M=nIA
`therefore M=0.2 am^(2)`
`"Torque" " "tau=MBsintheta`
`=0.2xx0.16xxsin30`
`=0.032xx(1)/(2)=0.016`
`therefore tau=0.016Nm.`
4 views
Answered