The voltage between the plates of a parallel plate capacitor of capacitance `2 mu F` is changing at the rate of `4 V//s`. What is the displacement current in the capacitor?
A. `5 muA`
B. `6 muA`
C. `7 muA`
D. `8 muA`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`C = 2 mu F = 2 xx 10^(-6) F and (dV)/(dt) = 4V//s`
`I_(D) = C(dV)/(dt) = 2 xx 10^(-6) xx 4 = 8 xx 10^(-6) = 8 mu A`.

4 views

Related Questions