The magnetic field strength at a distance 2m from a magnetic pole is`2xx10^(-7)`T.The pole strength of pole is
A. 8AM
B. 4Am
C. 16Am
D. 80Am

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`r=2m,B=2xx10^(-7)T,m=?`
`B=(mu_(0))/(4pi)(m)/(r^(2))`
`2xx10^(-7)=(10^(-7)xxm)/(4)` m=8Am

4 views

Related Questions