An alternating voltage `E = 200sqrt(2) sin (100 t)V` is applied to a `2 mu F` capacitor through an A.C. ammeter. The reading of the ammeter is
An alternating voltage `E = 200sqrt(2) sin (100 t)V` is applied to a `2 mu F` capacitor through an A.C. ammeter. The reading of the ammeter is
A. 80 mA
B. 10 mA
C. 40 mA
D. 20 mA
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`E_(rms) = (220sqrt(2))/2 = 200V`
and `sin (omegat)=sin(2pift)=sin(100t)`
`:. F = 100/(2pi)`
For the capacitor,
`X_(C) = 1/(2 pi fC) = 1/(2 pi xx (100)/(2pi) xx 2xx 10^(-6))`
`:. X_(C) = (10^4)/(2) = 5 xx 10^(3) Omega`
`:. I_(rms) = (e_(ems))/(X_C) = 200/(5 xx 10^(3)) = 40 xx 10^(-3) = 40 mA`.
4 views
Answered