The reactance offered by a capcitor to an a.c. of frequency 50 Hz is `15 Omega`. What would be its reactance if the frequency is increased to 75 Hz?
A. `10 Omega`
B. `20 Omega`
C. `15 Omega`
D. `25 Omega`

6 views

1 Answers

Correct Answer - A
`(X_(C_2))/(X_(C_1)) = (omega_(1)C)/(omega_(2)C) = (f_1)/(f_2) = 2/3`
`:. X_(C_2) = 2/3 (15) = 10 Omega`.

6 views

Related Questions