A rectangular coil of 25 turns, area of `25cm^(2)` and resistance of `4 ohm//turn` is placed perpendicular to a varying magnetic field, which changes
A rectangular coil of 25 turns, area of `25cm^(2)` and resistance of `4 ohm//turn` is placed perpendicular to a varying magnetic field, which changes at the rate of `500 T//s`. The induced current in the coil is
A. 0.3125 A
B. 0.3225 A
C. 31.25 A
D. 3.225 A
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
`e = NA(dB)/(dt) = 25 xx 25 xx 10^(-4) xx 500 = 31.25 V`
and `R = 25 xx 4 = 100 Omega`
`:. I = e/R = 31.25/100 = 0.3125 A`.
5 views
Answered