Two satellites A and B go around a planet in circular orbits of radii 4 R and R respectively. If the speed of the satellite A is 3 V, then the speed of the satellite B will be
A. 12 V
B. 3 V
C. 6 V
D. `(3V)/(2)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`(V_(2))/(V_(1))=sqrt((GM)/(r_(2))xx(r_(1))/(GM))=sqrt((4)/(1))=2`
`therefore V_(2)=2V_(1)=6V`

4 views

Related Questions