The critical speed of a satellite of mass 500 kg is 20 m/s. What is the critical speed of a satellite of mass 1000 kg moving in the same orbit ?
A. 0 m/s
B. 20 km/hour
C. 72 m/s
D. 72 km/hour

6 views

1 Answers

Correct Answer - D
`V_(c )` is independent of the mass of the satellite.
`therefore V_(c )=20 m//s = 20xx3600` m/hour
= 72000 m/h = 72 km/hour

6 views

Related Questions