Six identical capacitors are joined in parallel, charged to a potential difference of 10 V, separated and then connected in series. Then the potential difference between the free plates is
A. 10 V
B. 30 V
C. 60 V
D. `(10/6)V`

6 views

1 Answers

Correct Answer - C
In parallel potential of each condenser is same
`therefore" "V_(1)=V_(2)=V_(3)=V_(4)=V_(5)=V_(6)=10V`
Now these condensers are connected is series.
`therefore" "V=V_(1)=V_(2)=V_(3)=V_(4)=V_(5)=V_(6)`
= 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10
= 60 V

6 views

Related Questions