An electric dipole consists of two opposite charges of magnitude `1muC` separated by a distance of `2cm`.The dipole is placed in an electric filled `10^(-5)Vm^(-1)`.The maximum torque that the field exert on the dipole is
A. `0.2xx10^(-3)Nm`
B. `1xx10^(-3)Nm`
C. `2xx10^(-3)Nm`
D. `4xx10^(-3)Nm`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`tau=pEsintheta=2lqEsintheta`
`=2xx10^(-2)xx1xx10^(-6)xx1xx10^(5)xxsin90`
`=2xx10^(-3)Nm`

4 views

Related Questions