In a biprism experiment, the optical path difference between the two identical waves arriving at a point is 0.05 cm. if the wavelength of light used of 5000 Å, then the number of dark friges passing through that point will be
A. 10
B. 1000
C. 100
D. 10000

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
Path diff. `=0.05 cm lambda =5000 A^(@), n=?`
`n=("Path diff")/(lambda)`
`=(0.05xx 10^(-2))/(5xx10^(-7))`
`=(5xx10^(-4))/(50=xx10^(-7)`
`n=1000`

5 views

Related Questions