Band with for red light of wavelength `6400Å` us 0.32 mm. If red lilght is replaced by blue light of wavelength `4800Å`, then the change in bandwidth will be
A. 4800Å
B. 6000Å
C. 6400Å
D. 5600Å

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`beta_(1)=03.322 mm lambda_(1)6400A^(@) lambda_(2) 4800A^(@)`
`beta_(1)-beta_(2)= ?`
`beta prop lambda`
`:. (beta_(2))/(beta_(1))=(lambda_(2))/(lambda_(1))`
`beta_(2)=(4800)/(6400)xx0.32=0.24 mm`
Now, `beta_(1)-beta_(2)=0.32-0.24 mm `

5 views

Related Questions