In a biprism experiment, the slit is illuminated by a light of wavelength 5000Å . The distane between the slit and wyepieceis 1,. If the distance between the two virtual soruces is `0.25` cm, then distance between fifth band on one side and the sixth dark band on the other side of the central bright band will be
A. `1.1` mm
B. `2.2 mm`
C. `2.1 mm`
D. `3.1` mm

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`x=5beta+5.5beta`
`=10.5beta`
`=10.5(Dlamda)/(d)=(10.5xx1xx5xx10^(-7))/(25xx10^(-4))=2.1`

5 views

Related Questions