When a man and plane mirror both move towards each other at the rate of 10 m/s. At what rate the image approach the man ?
A. 10 m/s
B. 20 m/s
C. 30 m/s
D. 40 m/s

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
When a person moves towards a mirror with velocity v, his image approaches the mirror with the same velocity v and the image approaches the person with a velocity 3v.
Thus, velocity of image `= 3v = 3 xx 10 = 30 m//s`

4 views

Related Questions