In a gas 5 molecules have speed 150 m/s, 160 m/s, 170 m/s, 180 m/s, 190 m/s. Ratio of
`V_(r.m.s)` to `V_("mean")` is nearly
A. 1
B. 3
C. 0.5
D. 0.04

6 views

1 Answers

Correct Answer - A
`C_(mean)=(C_(1)+C_(2)+C_(3)+C_(4)+C_(5))/(5)`
`=(150+160+170+180+190)/(5)`
`C_(mean)=17m//s`
`C_(rms)=sqrt((225+256+289+324+361)/(5))`
`C_(rms)=17.05`
`(C_(rms))/(C_(mean))=(17.05)/(17)=(1)/(1)=1`.

6 views

Related Questions