A black body is at a temperature of `527^(@)C`, to radiate twice as much energy per second its temperature must be increased to
A. `921^(@)C`
B. 960 K
C. 678 K
D. 400 K

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`(E_(2))/(E_(1))=(T_(2)^(4))/(T_(1)^(4))`
`therefore ((T_(2))/(T_(1)))^(4)=2`
`T_(2)=2^(1//4)T_(1)=1.19xx800K`

4 views

Related Questions