A 60 w bulb has a filament temperature of 2000 K. what will be the wattage of another bulbs of same filament area and material at a temperature of 400
A 60 w bulb has a filament temperature of 2000 K. what will be the wattage of another bulbs of same filament area and material at a temperature of 4000 K?
A. 8 w
B. 32 w
C. 64 w
D. 960 w
7 views
1 Answers
Correct Answer - D
`(P_(2))/(P_(1))=(T_(2)^(4))/(T_(1)^(4))=((4000)/(2000))^(4)=16`
`P_(2)=16xxP_(1)=16xx60=960w`
`P=sigma A rhoT^(4)`
7 views
Answered