A spherical black body of 5 cm radius is maintained at a temperature of `327^(@)C`. Then the power radiated will be `(sigma=5.7xx10^(-8)"SI unit")`
A. 58 W
B. 231 W
C. 75 W
D. 482 W

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`(dQ)/(dt)=sigmaAT^(4)`
`=5.76xx4pixx25xx10^(-4)xx36xx36`
`=5.76xx(22)/(7)xx10^(-2)xx36xx36`

4 views

Related Questions