If the temperature at which the r.m.s. velocity of oxygen molecules equals to that of nitrogen molecules at `0^(@)C` will be `(M_(N)=28,M_(0)=32)`
If the temperature at which the r.m.s. velocity of oxygen molecules equals to that of nitrogen molecules at `0^(@)C` will be `(M_(N)=28,M_(0)=32)`
A. `312^(@)C`
B. `292.5^(@)C`
C. `19.5^(@)C`
D. `39^(@)C`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`(C_(O))/(C_(N))=sqrt((M_(N))/(M_(O))xx(T_(O))/(T_(N)))`
`(C)/(C)=sqrt((287)/(32)xx(T_(O))/(273))`
`(8)/(7)=(T_(0))/(273)`
`T_(0)=(8xx273)/(7)=312`
`t=312-273=39^(@)C`
4 views
Answered