In a resonance tube experiment, the first resonating length of air column is 0.2m and second resonating length of air column is 0.62 m, then the inner diameter of the tube is
A. 2.33cm
B. 3.33cm
C. 1.33cm
D. 04.44cm

9 views

1 Answers

Correct Answer - B
`e=(l_2-3l_1)/(2) = (0.62-3xx0.2)/(2) = (0.02)/(0.2)`
`e=0.01 therefore 0.3d=0.01`
`therefore d=(0.01)/(0.3) = 0.03333m`

9 views

Related Questions