Water rises to a height of 5 cm when a narrow glass tube is dipped vertically in it . If the tube is inclined at `60^(@)` to the vertical , then the rise of water in the capillary tube will be
A. 5 cm
B. 10 cm
C. `7.5` cm
D. `2.5` cm

10 views

1 Answers

Correct Answer - B
`h= rho cos theta`
` l = h/(coa theta )= 5/(cos 60 ) = 5/(1/2)= 5xx2 = 10 ` cm

10 views

Related Questions